Jiří Polnický vyhrál Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš

Ve Velké Bíteši dnes začal Force Cup - český pohár v silniční cyklistice. Změna místa startu a cíle prospěla jak závodu, tak i atmosféře v jeho centru. Na startu se za slunečného a větrného počasí sešlo 199 cyklistů a to nejen z České republiky, ale i Polska, Slovenska a především Rakouska, kde byl zrušen druhý podnik jejich domácího poháru.

Whirlpool Author se sešel na startu v kompletní sestavě s těmi nejvyššími ambicemi. Hned od startu se na nic nečekalo a začalo se závodit. Na 10 km poznamenal závod hromadný pád v zadní části pelotonu, kde ale nebyl naštěstí nikdo z našeho týmu. Do Brna pod Farinovu zatáčku přivezl peloton Tomáš Kalojíros s Pawlem Cieslikem, kteří poté přenechali čelo boji o první horskou prémii.

Při prvním návratu do Velké Bíteš již začal úřadovat vítr a čelo závodu se tak na terezínech zredukovalo. V druhé třetině závodu se do úniku pustila šestice Jiří Polnický, Daniel Turek z Cycling Academy, Adam Stachowiak a Blažej Janiaczyk oba z Kolss-BDC, Pavel Boudný z Česká spořitelna – Accolade a Michael Kukrle z domácího Favoritu Brno.

V té době museli pracovat v pelotonu zejména týmy, které ve vedoucí šestici neměli žádného zástupce. Těmi byla Dukla Praha a SKC Tufo Prostějov, který nakonec nevelký náskok zlikvidovali. Poté však peloton nabral směr do třech závěrečných 18km okruhů, kde opět, tentokrát sólově, nastoupil Daniel Turek.

Za ním se posléze vydali i další dva účastníci předchozího úniku a to Polák Stachowiak a Jiří Polnický. Tato dvojice se postupně dopracovala až k Turkovi a v půlce posledního okruhu již bylo zřejmé, že vítěz letošní Bíteše vzejde z této trojice. Tím nejsilnějším byl nakonec Jiří Polnický, který si s náskokem několika vteřin dojel pro vítězství před Turkem a třetím Stachoviakem.

V první desítce byli navíc klasifikování 5. Martin Hunal, 7. Alois Kaňkovský a 10. Tomáš Bucháček. Z Velké Bíteše tým dál pokračuje směr Slovinsko, kde v neděli absolvuje GP Adria Mobil UCI 1.2.

"S průběhem závodu jsme celkově spokojeni. Ti, kteří se měli pohybovat v závěru závodu na čelních pozicích tam byli a pracovali jak měli. Jiří Polnický vzal odpovědnost na sebe a vyhrál, Martin Hunal byl připraven v druhé skupině a dostával zbylou dvojici na čele pod tlak a Alois Kaňkovský si vyzkoušel hromadný dojezd, když byl nejrychlejším ve spurtu pelotonu. Doufám, že vítězství na Bíteši bude opět dobrý znamení pro celou sezonu, tak jak tomu bylo v předchozích letech", řekl o dnešním závodě trenér Otakar Fiala.

Výsledky (166km/41,23 km/h): 1. Jiří Polnický (CZE) Whirlpool Author 4:01:31, 2. Daniel Turek (CZE) Sagan Cycling Academy +0:02, 3. Adam Stachowiak (POL) Kolss BDC Team +0:04, 4. Patrik Tybor (SVK) Kemo Dukla Trenčín +0:06, 5. Martin Hunal (CZE) Whirlpool Author +0:06, 7. Alois Kaňkovský (CZE) +1:06, 10. Tomáš Bucháček (CZE) +1:02, 48. Pavel Camrda (CZE) +5:26, 53. Pawel Cieslik (POL) +5:26, 64. David Dvorský (CZE) +5:26, Tomáš Kalojíros (CZE) DNF, Jan Kovář (CZE) DNF - všichni Whirlpool Author