51. ročník Velké ceny města Hradec Králové vyhrál Kaňkovský

Cyklistické Velké ceně města Hradec Králové vládne Alois Kaňkovský. Závodník týmu Whirlpool Author ovládl nejstarší městské kritérium na českém území, 51. ročník závodu v okolí Ulrichova náměstí suverénním závěrečným spurtem před Františkem Sisrem (Klein Constantia) a třetím Andrzejem Bartkiewiczem (Wibatech Fuji).

Čtvrteční odpoledne patřilo v Hradci Králové cyklistům - okruh s délkou 1,2 km si postupně otestovali závodníci v kategorii žáků, kadetů i juniorů, představili se také amatérští závodníci. Kategorii Elite suverénně ovládl loňský vítěz Alois Kaňkovský. Vítězství mu navíc zajistilo žlutý dres pro navazující dvouetapový závod East Bohemia Tour. Ačkoliv na start nenastupoval v ideálním rozpoložení – pořád se totiž potýká s následky nedávného pádu z tréninku na dráze. „Mám naraženou páteř a docela trpím. Na trati jsem cítil každý nástup, každou zatáčku,“ přiznal Kaňkovský.

V průběhu kritéria se cyklista domácího týmu Whirlpool Author držel spíše ve druhé vlně. „Odstartovalo se docela zhurta, čekal jsem, že bude nějaký únik, ale celá rovina byla proti větru, takže závod byl hodně těžký,“ vysvětloval 33letý bývalý mistr světa v omniu. „Hlídal jsem si pár lidí, kteří chtěli být vepředu, měl jsem je pořád pod kontrolou a neměl žádnou krizovou situaci, co se týče úniku. K vítězství mi strašně pomohl Vojtěch Hačecký, který jel skvěle. Bohužel nám chyběl Tomáš Bucháček, tomu to posílám do nemocnice. Závěr jsem si už pohlídal, bylo to v poslední zatáčce trochu hektické, ale doma jsem chtěl prostě vyhrát," dodal Kaňkovský, nadšený z atmosféry z prosluněného podvečera v centru Hradce Králové. "Vítězství nikdy nezevšední, a zvlášť ne tady. Mám tady spoustu známých, cyklisté sedí na zahrádkách a fandí nám. Krásný."

V závodě East Bohemia Tour, zařazeném do 2. kategorie UCI Europe Tour, čeká na cyklisty celkem 337 kilometrů napříč Královéhradeckým krajem. První etapa se uskuteční v pátek nejprve na pěti 20 km dlouhých okruzích u Lázní Bělohrad. Start je naplánovaný v Bělohradě a etapa skončí v centru Trutnova. Celkového vítěze East Bohemia Tour korunuje závěrečná sobotní etapa v Opočně, kde čeká cyklisty nejdelší porce 178 km vedoucí tradičně přes Orlické hory. „V pátek by to nemuselo být úplně těžké, ale je tady našlapaný peloton mladých kluků, kteří touží po výhře. Uvidíme,“ řekl Kaňkovský.

Na startu East Bohemia Tour je celkem 142 profesionálních cyklistů z 22 týmů z devíti zemí: České republiky, Norska, Německa, Ázerbajdžánu, Rakouska, Slovinska, Polska, USA a Saudské Árábie. Dotace závodu činí celkem 12 000 euro, vítěz každé etapy si vydělá 1205 euro a celkový vítěz si na konto připíše 1205 euro. Kromě závodů profesionálů budou o víkendu závodit i amatérští cyklisté - 10. září je čeká maraton na 108 km.

Výsledky

Velká cena města Hradec Králové:

Muži - Elite: 1. Kaňkovský (Whirlpool Author) 1:09:23 hod, 2. Sisr (Klein Constantia), 3. Bartkiewicz (Wibatech Fuji), 4. Zurita (Team Vorarlberg), 5. Katrašnik (Adria Mobil), 6. Dahl (Team Sparebanken Sør), 7. Gioux (Team Novo Nordisk Development), 8. V. Hačecký (Whirlpool Author), 9. Kessler (LKT Team Brandenburg), 10. Bajc (Amplatz BMC) stejný čas.

banner

Nejbližší závody

Prosinec

VT Španělsko
Kategorie: Soustředění
23.11.2019

VT Španělsko
Kategorie: Soustředění
03.12.2019

Leden

Testy
Kategorie: Zdravotní prohlídka
07.01.2020

 

Elkov Author

Průběžná 611/4
500 09 Hradec Králové
Czech Republic
info@hkcycling.cz