Jakub Otruba ovládl Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš

Mladý závodník týmu Elkov Author si po svém výborném výkonu i výkonech ostatních členů týmu dojel pro vítězství v domácí jarní klasice.

Po včerejším otvíracím závodu domácí silniční sezony, který se odehrál v Hlohovci a kde si Jakub Otruba dojel pro 2. místo v kategorii U23, začal dnes i nový ročník českého poháru Škoda Cup 2019 v silniční cyklistice závodem Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš. Na startu závodu se objevilo 162 jezdců, včetně silných týmů z Polska a Rakouska, kteří ve 12:00 odstartovali do 161 km dlouhého závodu. Takřka celou první hodinu se odehrávaly pouze nesmělé pokusy o únik, které však neměly dlouhého trvání. Následně se od pelotonu odpojila čtveřice Karel Hník a s ním Poláci Paterski s Janiszewskim a Slovinec Bajc.

Této čtveřici se úspěšně dařilo odolávat tlaku pelotonu, ve kterém se ostatní české týmy snažili sjíždět náskok. Ten dosáhl postupně až na necelé dvě minuty, ale zhruba po 120 km měl nepříjmený pád na čele Karel Hník, který musel ze závodu odstoupit a skončil v péči zdravotníků se zlomenou klíční kostí.
Po tomto pádu tempo vedoucí trojice opadlo a v tu chvíli zaútočila z pelotonu trojice Otruba, Petruš z Topforexu a Rakušan Rabitsch z Felbermayr Simplon Wels. Ti rychle doskočili do první skupiny a snažili se znovu útočit. V nájezdu do posledního okruhu ve Velké Bíteši se na čele vyselektovala skupina Otruba, Petruš, Rabitsch a s k nim přibyl nově Podlaski z Wibatechu, Stachoviak z Vosteru a Cully z Dukly Bánká Bystrica.
Šest kilometrů před cílem došlo k rozhodujícímu momentu, kdy osamocen zaútočil Jakub Otruba a rychle si vytvořil náskok dvaceti vteřin. Ten nakonec na cílové pásce ubránil svůj náskok a zvítězil v domácí klasice Velká Bíteš - Brno - Velká Bíteš. “S vítězstvím jsem samozřejmě moc spokojený. Byli jsme tady pouze ve čtyřech a i tak jsem byli v každém úniku. V závěru jsem to zkusil, protože jsem cítil příležitost a vyšlo to, i když byl náskok stále 10 - 15 vteřin a bylo to až do cíle dost napjaté”, popsal své pocity vítězný Jakub Otruba, který oblékl dres pro vedoucího závodníka českého poháru i vedoucího jezdce kategorie U23. Na 4. místě navíc dokončil jako druhý nejlepší Čech Dominik Neuman.
Výsledky: 1. Jakub Otruba (CZE) Elkov Author 3:46:05, 2. Maciej Paterski (POL) Wibatech - Merx +0:02, 3. Pawel Franczak (POL) Voster ATS +0:02, 4. Dominik Neuman (CZE) Elkov Author +0:02, 30. Matěj Štibingr (CZE) Elkov Author +0:53, Karel Hník (CZE) Elkov Author DNF