Jiří Polnický třetí na mistrovství ČR

Jiří Polnický v dnešním mistrovském závodě, který se odehrál za deště ve slovenské Žilině, zaostal pouze za ProTour jezdci a skončil na 3. místě. Mistrem ČR se stal Petr Vakoč z týmu Etixx Quick Step a druhý skončil odchovanec týmu Whirlpool Author Leopold König z Team Sky.

Slovenská Žilina hostila dnešní vrchol česko slovenského mistrovství v silniční cyklistice, kterým byl závod kategorie U23 a Elite. Jak je v posledních letech dobrý zvykem, na startu se sešla kompletní špička Slovenské i České republiky. Vzhledem k tomu, že hostitelské město je rodištěm Petera Sagana, bylo i o atmosféru skutečně velmi dobře postráno.

Závod byl situován na 19,9 km dlouhý okruh, na kterém bylo několik stoupání. Okruh se jel celkem 10x a na jeho startu stálo celkem 177 jezdců. Už od rána v okolí Žiliny hustě pršelo a tak tomu zůstalo po celý závod. První polovina závodu byla ve znamení uniku šesti závodníků, kde byl i Josef Hošek a další zástupci českých týmů.

Po třech okruzích měla skupina náskok 3:30. Poté se však začal náskok tenčit, až na minutu a půl v pátém okruhu. V tu chvíli se za první skupinu vydala trojice Kreuziger, Malík a Kalojíros. Ti se velmi rychle dotáhli na pčelo a začali společně znovu pracovat. V pelotonu v tu chvíli musel pracovat zejména tým AWT Greenway, který zde jel na Petra Vakoče a jehož tempo začalo postupně redukovat peloton.

První skupina se začala pomalu redukovat také, až na čele zůstal pouze Roman Kreuziger, Josef Hošek a Tomáš Kalojíros. Kreuziger následně zvýšil tempo a na čele zůstal sám, což byl impuls nejprve pro Sagana, Vakoče, Černého a Polnického a následně i pro Bártu, Königa, Hníka a Martina Hunala.

V závěru kvůli technickým problémům vypadl nakonec z čela Roman Kreuziger. To už ale nastoupil Peter Sagan a za ním i Petr Vakoč a Leopold König. Závěr patřil Peteru Saganovi, který si osamocen dojel pro slovenský titul. Za ním si český titul vybojoval Petr Vakoč z týmu Etixx - Quick Step, kterému zbylo více sil v závěru před druhým Leopoldem Königem. Za nimi již spurtovala skupina závodníků, kde byl i Jiří Polnický, který si dojel pro třetí místo v kategorii elite a doplnil tak Vakoče s Königem na stupních vítězů.

Celý tým odvedl velmi dobrou práci, když v závěru pracoval především na umístění Jiří Polnického. I tak se v kategorii U23 zvládl jako letošní “prvoročák” umístit na 7. místě Pavel Camrda, který dokončil v hlavní skupině.

Osamocen dnes startoval také Pawel Cieslik, který v Sobotce na mistrovství Polska obsadil 28. místo.

Výsledky U23: 1. František Sisr (CZE) Dukla Praha 4:52:38, 2. Josef Černý (CZE) CCC Sprandi Polkowice +0:00, 3. Daniel Turek (CZE) Cycling Academy +0:01, 7. Pavel Camrda (CZE) Whirlpool Author +0:05, 19. Tomáš Kalojíros (CZE) Whirlpool Author +8:26