Úvodní etapu East Bohemia Tour ovládl Kaňkovský

Alois Kaňkovský (Whirlpool Author) vyhrál první etapu East Bohemia Tour v Třebechovicích pod Orebem, závodu 2. kategorie UCI Europe Tour.  Etapu dlouhou 158,6 km ovládl v závěrečném spurtu, když za sebou nechal druhého Františka Sisra (Dukla Praha) a třetí skončil Andi Bajc (Amplatz BMC).

„Nejelo se mi až tak dobře, ale zase jsem vyhrál,” pochvaloval si 32letý Kaňkovský. “I díky tomu, že tu máme hodně dobrý tým, bez kluků bych to nedal. Předvedli výbornou práci, za kterou jim děkuju.”

Kromě žlutého dresu lídra tříetapového klání napříč Královéhradeckým krajem získal bývalý mistr světa v omniu také modrý dres pro nejlepšího sprintera. V bílém dresu nejlepšího závodníka do 23 let vyjede do druhé etapy v Hořicích Andi Bajc, zelený dres nejlepšího vrchaře patří Vojtěchu Hačeckému (Dukla Praha).

Právě Hačecký společně s Norem Fridjofem Roeinaasem odjeli pelotonu už ve druhém z třinácti okruhů a polovinu závodu jezdili v čele, přičemž jejich náskok se vyšplhal těsně nad dvě a půl minuty. Jenže peloton bedlivě hlídal jak vedoucí dvojici, tak všechny její pronásledovatele.

V druhé polovině závodu se zejména závodníci domácího Whirlpool Author postarali ve větrném počasí o zrychlení tempa a tři kola před cílem už jel peloton opět pohromadě.

 

V předposledním kole se o únik pokusila dvojice Jan Tratnik (Amplatz BMC) a Petr Fiala (Nejlevnější Pneu), jenže náskok třiceti vteřin byl v závěrečném kole rychle zlikvidován. O vítězi první etapy premiérového ročníku East Bohemia Tour tak rozhodoval závěrečný spurt – a v něm si suverénně počínal Alois Kaňkovský.

„Asi kilometr před cílem zezadu nastoupil Maksym Averin, ale naštěstí jsem si ho dojel a 300 m před cílem už jsem do poslední zatáčky vyjel první, což jsem chtěl udělat, protože na poslední chvíli v cílové rovině nebylo do spurtu tolik času,” vysvětloval Kaňkovský.

“Jel jsem docela hodně zepředu, což pro mě bylo dobré, protože na posledních tři sta metrech se to může hodně zamotat, někdo vás překryje, necháte to na chodníku a převalí vás celá lajna. Nebylo to tolik o nohách, ale i o štěstí,“ dodal cyklista Whirlpool Author.

Průběh závodu očekával mnohem těžší. „Zdejší okruh je docela otevřený, a kdyby foukalo nebo pršelo, tak by to bylo mnohem náročnější.“

S týmovými kolegy ale chtěli peloton roztrhat víc. „Čekali jsme, že to zkusíme někde rozhodnout, balík se roztrhá a uděláme nějaké skupiny, což se moc nedařilo, protože dost foukalo. Ale měli jsme to docela pod kontrolou.“

V závěru si Kaňkovský hlídal zejména moment, kdy z pelotonu odjel Jan Tratnik, mistr Evropy. „To je strašně dobrý závodník a už to trochu hořelo. Trošičku jsem čekal, že nám někdo pomůže, třeba kluci z AWT Greenway, ale nechali to celé na nás. V závěru jsem si ale poradil, navíc jsem měl k sobě ještě dva kluky. Poslední kilometr byl docela vabank, všichni se tam naháněli, ale naštěstí mi to vyšlo tak, že jsem v posledních zatáčkách jel sám. To byla bomba.“

East Bohemia Tour pokračuje v sobotu druhou etapou se startem i cílem v Hořicích a délkou 166,4 km. Závod vyvrcholí v neděli 13: září třetí etapo v Opočně (166,4 km).

Dotace East Bohemia Tour činí celkem 15 000 euro, vítěz etapy si vydělá 1205 euro a celkový vítěz si na konto připíše 1810 euro.

 

banner

Nejbližší závody

Prosinec

VT Španělsko
Kategorie: Soustředění
23.11.2019

VT Španělsko
Kategorie: Soustředění
03.12.2019

Leden

Testy
Kategorie: Zdravotní prohlídka
07.01.2020

 

Elkov Author

Průběžná 611/4
500 09 Hradec Králové
Czech Republic
info@hkcycling.cz