V paměti mu chybí dva a půl dne. Přesto Hačecký opět touží na dráze po medaili

Z paměti mu zcela zmizely víc než dva dny a navíc tápal, jak je na tom jeho klíční kost. Původní diagnóza totiž zněla: zlomená. Vyhlídky na mistrovství světa v druhové cyklistice, které v Londýně začíná ve středu, byly hodně zamlžené. "Ale nevzdal jsem se ani na moment," říká Vojtěch Hačecký. A na šampionát do britské metropole nakonec odletí - klíční kost je totiž v pořádku.

Před dvěma lety získal Vojtěch Hačecký společně s Martinem Bláhou největší úspěch kariéry - na mistrovství světa v kolumbijském Kalí získali čeští cyklisté v bodovacím závodě dvojic stříbro. "Už jsem byl mistrem Evropy do 23 let, ale tohoto výsledku si cením nejvíc," říkal tehdy Hačecký.

Na letošní šampionát se připravoval také s cílem dostat se mezi nejlepší. Před sezonou udělal změnu, která ho povzbudila - přestoupil do nejlepšího tuzemského cyklistického týmu Whirlpool Author. V Hradci Králové našel ideální zázemí. "Atmosféra je výborná, a to je to nejdůležitější. Všechno funguje, jak má," říká.

Ač má za sebou spoustu úspěchů na dráze, čím dál víc ho láká silnice. V novém týmu bude pomáhat Aloisi Kaňkovskému, dalšímu úspěšnému dráhaři - bývalému mistru světa v omniu. "A doufám, že se vedle něj také vytáhnu. Že mě to donutí něco s sebou udělat. Chci se na silnici posunout nahoru."

V nejbližších dnech ho však čeká návrat na dráhu – a světový šampionát v Londýně. V rámci přípravy absolvoval v lednu tradiční šestidenní závody v Holandsku. Jenže v Amsterdamu skončil v nemocnici. Co se v osudnou chvíli stalo, netuší. Po pádu zůstal v bezvědomí. "Dva a půl dne si nepamatuju. Vymazaly se mi dva dny před pádem, a pak asi osm hodin po něm. Mozek vytěsnil hodně vzpomínek, takže jsem nevěděl, jaký je den, ani třeba jestli nejsem v Čechách - protože všechny ostatní vzpomínky jsem měl z Čech."

Až později si vzpomněl, že jel na závody do Holandska.

Ani lékaři ze začátku nebyly optimističtí, ve hře bylo podezření na zlomeninu klíční kosti. "Přesto jsem ´svět´ nechtěl odpískat. Hned jsem urgoval známého specialistu, že rychle potřebuju operaci," přiznává. Jenže klíční kost nakonec zlomená nebyla. "Jen pohmožděná."

Tréninkovému výpadku se ale 28letý cyklista nevyhnul. Manko v posledních dnech před světovým šampionátem doháněl na soustředění na Mallorce. "Chyběly mi ty kilometry na dráze, které jsem chtěl najet v rámci šestidenní. Na Mallorce je nová dráha, proto jsem sem odjel ke speciální přípravě. Zejména kvůli rychlosti je dobré svést se na dráze."

Navzdory zdravotnímu problémům se Vojtěch Hačecký ambicí pro světový šampionát nevzdal - s Martinem Bláhou chtějí opět zamířit mezi nejlepší. Závod dvojic je čeká v neděli 6. března. "Medaile by byla úspěch," netají cyklista týmu Whirlpool Author.

 

Mistrovství světa v dráhové cyklistice, Londýn 2. - 6. března 2016

Česká nominace 

Muži: Tomáš Babek, Martin Bláha, Vojtěch Hačecký, Pavel Kelemen, Adam Ptáčník, 

Ondřej Vendolský, Robin Wagner.

Ženy: Lucie Hochmann, Jarmila Machačová

banner

Nejbližší závody

Prosinec

VT Španělsko
Kategorie: Soustředění
23.11.2019

VT Španělsko
Kategorie: Soustředění
03.12.2019

Leden

Testy
Kategorie: Zdravotní prohlídka
07.01.2020

 

Elkov Author

Průběžná 611/4
500 09 Hradec Králové
Czech Republic
info@hkcycling.cz